خودکار ابزاری کاربردی برای خوشنویسی

خودکار ابزاری دقیق، پرکاربرد و ارزان برای یادگیری خوشنویسی

امروزه آموزش کاربردی خوشنویسی با خودکار برای نوشتن خط نستعیق از اهمیت ویژه ای برخوردار است. خودکار بدلیل سهل الوصول بودن، قیمت مناسب و تنوع، در بین مردم رواج بیشتری دارد.

از زمان ورود خودکار به کشور، بعلت عدم شناخت درست و دقیق خودکار و عدم شناخت توانایی های این ابزار در اجرای قواعد خوشنویسی از طرف اساتید و مدرسان این هنر زیبا، خودکار علت بدخطی و ناخوانا نویسی مردم معرفی گردید و این ذهنیت نادرست سالهاست در بین اقشار مختلف و حتی تحصیلکرده ها نیز باقی مانده است.
بسیاری از معلمان هنوز مداد را ابزار مناسب برای شروع یادگیری نوشتن به دانش آموزان مقطع ابتدایی معرفی میکنند. در حالی که امروز میدانیم خودکار از نظر راحتی در نوشتن و ثبات نوک و جوهر برای دانش آموزان بسیار مفیدتر بوده و باعث افزایش دقت و تمرکز آنها در انجام تکالیفشان میشود.
همانطور که میدانید در گذشته “قلم نی” مناسبترین و شناخته ترین ابزار برای خوشنویسی به شمار میرفته است.
امروزه به دلیل اهمیت سرعت و روان نویسی در نوشته های روزمره ابزارهای نوین مانند خودکار، خودنویس، روان نویس و انواع ماژیکها جایگزین ابزار سنتی گردیده و دیگر کمتر کسی برای خوشنویسی سراغ قلم نی میرود.

سوال اساسی این است که کدام یک از ابزارهای نوشتاری روزمره برای شروع یادگیری خوشنویسی مناسبتر است؟

بر اساس تحقیقاتی که استاد حسن غلامرضاپور بنیانگذار و مبتکر شیوه نوین خوشنویسی با خودکار، در مدت ۸ سال بر روی تمامی ابزارهای نوشتاری روزمره انجام داده، خودکار بعنوان کاربردی ترین و مناسب ترین ابزار برای خوشخطی و خوشنویسی معرفی گردید. دلایل زیر را میتوان برای این ادعا برشمرد:

  1. راحتی در گرفتن و حرکت دادن خودکار بخاطر کروی و متحرک بودن ساچمه نوک خودکار
  2. غلظت و کیفیت مناسب جوهر که موجب کنترل و اجرای دقیقتر حروف میشود
  3. ثبات نوک ساچمه و استحکام آن که موجب یک دستی و تناسب در قواعد و اصول خوشنویسی میشود.
  4. توانایی اجرای قوت و ضعف ها با دقت بالا بدلیل ویژگی ساچمه در تقسیم بندی جوهر
  5. ارزان و سهل الوصول بودن آن برای همه مردم
  6. پیشرفت سریعتر هنرآموز در رسیدن به سطوح بالاتر خوشنویسی .