آموزش خط شکسته نستعلیق با خودکار

آموزش خط شکسته نستعلیق با خودکار برای هنرجویان مبتدی خوشنویسی با خودکار نوصیه نمی شود.

خط شکسته نستعلیق، پس از خط نستعلیق بوجود آمد و بدست استاد عبد المجید طالقانی ملقب به درویش، به اوج زیبایی و کمال رسید.

یکی از دلایل ایجاد خط شکسته نستعلیق، سرعت و روانی در اجرا و تنوع بیشتر حروف و اتصالات و اجتناب از جزئیات بسیار دقیق خط نستعلیق بوده است.

پس از ورود ابزارهای نوشتاری جدید مانند مداد، خودنویس،روان نویس و خودکار و نیز اهمیت سرعت در نوشتن، خط شکسته با اقبال گسترده در بین مردم رواج یافت. اما بدلیل عدم آموزش درست و آکادمیک خوشنویسی با ابزار نوشتاری روزمره، بتدریج سرعت در نوشتن بر زیبایی حروف و اتصالات غلبه کرده و بدخطی و ناخوانا نویسی در دستنوشته های اکثر مردم و بخصوص قشر تحصیلکرده رواج یافت.

خط شکسته نستعلیق از نظر فرم و قواعد تا حد بسیار زیادی تابع خط نستلیق است. به همین دلیل فراگیری قواعد خط نستعلیق و تسلط کامل بر اجرای آنها برای هنرجویان الزامی است. در انجمن خوشنویسان ایران نیز پس از قبولی در آزمون عالی نستلیق هنرجو مجاز به شرکت در دوره آموزشی خط شکسته نستعلیق میباشد و میتواند به عنوان خط دوم خود شروع به یادگیری خط شکسته نستعلیق نماید.

آموزشگاه آزاد هنرهای تجسمی و خوشنویسی با خودکار قلم نوین شروع دوره آموزشی خط شکسته نستعلیق را برای هنرجویان دوره تخصصی به بالا که موفق به اخذ امتیاز ۸۸ در آزمون پایان دوره شده اند، توصیه می نماید و برای دیگر هنرجوبان تا قبل از رسیده به حداقل امتیاز ۸۸ اتلاف وقت و هزینه می داند.

آموزش خط شکسته نستعلیق با خودکار در سه ترم ۱۴ جلسه ای برگزار میگردد که در هر دوره با توجه به هدف تعیین شده برای هنرجو آموزش های لازم ارائه می گردد. مسئله مهم در فراگیری خط شکسته نستعلیق، درک درست از فرم مفردات و اتصالات آنها و نیز نحوه استفاده آنها در ترکیب بندی سطر در حالتهای مختلف می باشد. اغلب علاقمندان به این خط پر کرشمه و زیبا به دلیل عدم آشنایی با اصول و مبانی خط شکسته نستعلیق، اقدام به نوشتن این خط با فشار زیاد به خودکار و پرتاب های نابجا و خارج از اندازه خودکار می نمایند که این امر موجب از بین رفتن زیبایی اصیل حروف و کلمات و ایجاد درد و ناراحتی در نوشتن شده و زمان بسیاز زیادی را از هنرجو می گیرد.

بنابراین تا زمانی که با خط نستعلیق به درستی آشنا نیستید و حداقل به سطح تخصصی در خوشنویسی با خودکار نرسیده اید از نوشتن خط شکسته خودداری کنید.